Spotkajmy się w czwartek Gmina Dobra - stolicą róż
W czwartek,15 sierpnia, w Dobrej (koło Szczecina), podczas tradycyjnych, sławnych na całą okolicę (i uwielbianych także przez mieszczuchów!), dożynek, odbędzie się Festiwal Róż. Najprawdopodobniej pierwszy i jedyny taki na świecie, któremu patronuje Elizabeth von Arnim.
Kim była Von Arnim? Nazywała się, po mężu, z niemiecka, ale to angielska pisarka, na przełomie XIX i XX w. żyjąca z mężem i dziećmi w Rzędzinach. Właśnie tu stworzyła debiutancką, znakomicie przyjętą powieść „Elizabeth and her german garden" ( w polskim przekładzie „ Elizabeth i jej ogród"). Jej książki wciąż wydawane są na całym świecie, a nową popularność zyskały dzięki wzmiance w bijącym rekordy popularności serialu „Downton Abbey".
Nie ma co ukrywać – postać niebanalnej hrabiny, kobiety utalentowanej, odważnej i energiczne , niezwykle emocjonalnie odnoszącej się do podszczecińskiej posiadłości, w której przyszło jej spędzić kilka lat życia, wydała się nam - niżej popisanym tłumaczkom powieści „Elizabeth i jej ogród" - godna upamiętnienia w regionie. Tym bardziej, że nie ma znowu tak wiele śladów Rzędzin w światowej spuściźnie literackiej, prawda? Sympatyczna legenda silnie zakorzeniona w historii – podobna gratka nie zdarza się znowu każdego dnia. Wprawdzie mieszkańcy malowniczej wioski opowiadają, że duch Elizabeth nader często, a już szczególnie w jesienne mgliste wieczory, przechadza się po tym, co w Rzędzinach pozostało z ogrodu i parku von Arnimów, wpraiwal różwdzie żywe są bajdy o zakopanych w ziemi rodowych skarbach (żywią się one głównie opowieścią o klombie, pod którym ukryto cenną zastawę), ale to wszystko, czyli – na nasz gust - za mało. Za to w sam raz, żeby zacząć działać, odwołując się do faktów. Wierzcie nam Państwo – europejskie samorządy potrafią budować miejsca pamięci i związana z nimi turystyczną pomyślność na wiele kruchszych posadach. Dlatego pomyślałyśmy o zainteresowaniu sprawą władz gminy Dobra… Przyznajemy bez bicia - długo zbierałyśmy się na odwagę, żeby zawrócić naszą sprawą głowę Pani wójt Teresie Dera. Ale kiedy w końcu się zdecydowałyśmy, to…
Cóż, zabrzmi to pewnie banalnie, ale wrażenie do banalnych nie należało - entuzjazm Pani wójt i jej współpracownic absolutnie nas zadziwił, oczarował.
I zaimponował, bo trzeba Państwu wiedzieć, że szefujące w Dobrej panie oprócz entuzjazmu dysponują także niezwykłą dozą pragmatyzmu, fachowości i decyzyjności (nie, nie robimy im kampanii wyborczej, po prostu tak było), co koniec końców okazuje się najważniejsze. W błyskawicznym tempie podjęły decyzję „Robimy festiwal Róż. Chcemy upamiętnić postać Elizabeth von Arnim w gminie Dobra". To, co przygotowano w zaledwie kilka miesięcy i co zobaczymy podczas dożynek 15 sierpnia, jest przedsmakiem zaplanowanego na czerwiec przyszłego roku już w pełni samodzielnego święta spod znaku Elizabeth i jej ulubionych kwiatów.
A co nas czeka w tym roku? Między innymi niezwykłe stoisko - pokój stylizowany na epokę Elizabeth (modelka w stroju z epoki, stylowe meble, gramofon, dekoracje florystyczne). Odbędą się warsztaty florystyczne, będzie ogród pokazowy, wystawa projektów rosariów, stoiska z roślinami ogrodowymi, pokaz biżuterii i elementów strojów kwiatowych. Nie zabraknie książek i sadzonek róż, które będą wręczane m.in. jako nagrody w konkursach. Malarka Bronisława Kaczor zaprezentuje swoje obrazy inspirowane książką.
Raz jeszcze zapraszamy do Dobrej w czwartek 15 sierpnia. O godz.10.30 odprawiona tam będzie dożynkowa msza św., a o godz.12 rozpoczną się dożynki i różany festiwal.
Elżbieta Bruska
Berenika Lemańczyk