Przypominamy, że ustawodawca nałożył na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek przeprowadzenia kontroli spełnienia obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (oc) rolników i budynków rolniczych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

 

Za gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, uważa się obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami, przekraczający łącznie powierzchnię 1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym. Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników powstaje w dniu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego.

Za rolnika uważa się osobę fizyczną, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne.

Budynek rolniczy – jest to obiekt budowlany będący w posiadaniu rolnika o powierzchni pow. 20 m2 określony w art. 3 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. nr 106, poz. 1126 ze zm.), jako obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Obowiązek ubezpieczenia budynku rolniczego powstaje z dniem pokrycia budynku dachem. 

Rolnik jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia:

- oc rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego;

- budynku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego, zwanego dalej "budynkiem rolniczym", od ognia i innych zdarzeń losowych.

Zgodnie z art. 86 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, osoba kontrolowana jest obowiązana okazać na żądanie organu obowiązanego lub uprawnionego do kontroli dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.