Plakat: Jak działa szczepionka

W roku 2022 obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień skupiają się na ochronie ludzi bez względu na wiek, czy pochodzenie oraz przypomnieniu o znaczeniu szczepionek na przestrzeni lat. Od ponad dwóch stuleci szczepionki pomagają uczynić świat bezpieczniejszym, począwszy od pierwszej szczepionki przeciw ospie prawdziwej po najnowsze szczepionki mRNA przeciw COVID-19.

Celem tegorocznego Europejskiego Tygodnia Szczepień jest podkreślenie znaczenia równego i powszechnego dostępu do szczepionek, które przyczyniają się do długiego i zdrowego życia.

W czasie Europejskiego Tygodnia Szczepień – Europejski Region WHO – zwraca uwagę na zwiększenie świadomości na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem wskaźników zaszczepienia.

Szczepionki chronią osobę zaszczepioną oraz pomagają chronić członków społeczności, w tym osoby, których nie można zaszczepić z różnych względów zdrowotnych.

W obszarze szczepień bardzo wiele osiągnięto, a postęp w kontrolowaniu wielu chorób zakaźnych przyspieszył w ciągu ostatnich kilku dekad. Rok 2022 niesie ze sobą wiele wyzwań. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do upolitycznienia szczepień i spadku wskaźników szczepień dzieci w wielu krajach. Wojna w Ukrainie zakłóciła realizację szczepień ochronnych. Wszystkie dzieci, które musiały opuścić kraj, będą potrzebowały dostępu do powszechnych szczepień, gdziekolwiek się udadzą. Wyzwania te sprawiają, że znaczenie powszechnego dostępu do szczepionek jest jeszcze bardziej zauważalne, niż kiedykolwiek wcześniej.

  • EIW_4
  • EIW_5
  • EIW_6

Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-police/europejski-tydzien-szczepien-2022