Zestawienie poboru wodyW tym roku już w ponad stu polskich gminach pojawiły się apele o ograniczenie zużycia wody. Niektóre, ze względu na spadek ciśnienia w sieci, wprowadziły zakazy podlewania ogródków i trawników, a także mycia pojazdów. W gminie Dobra średnie zużycie wody w czerwcu w godzinach wieczornych wzrosło z 228 metrów sześciennych na godzinę do 649 m3/h.

W związku z czerwcowymi upałami, intensywnym podlewaniem ogrodów, terenów zielonych, upraw, napełnianiem basenów, średnie zużycie wody w godzinach wieczornych wzrosło w gminie Dobra prawie trzykrotnie. Spowodowało to przerwy w dostawie wody do niektórych nieruchomości. Pobór wody na poszczególnych ujęciach był następujący:

Dobra - wzrost z 18 m3/h na 83 m3/h
Skarbimierzyce (zasila m.in. Mierzyn) - wzrost z 80 m3/h na 179 m3/h
Buk - wzrost z 14 m3/h na 56 m3/h
Dołuje - wzrost z 20 m3/h na 81 m3/h
Bezrzecze - wzrost z 60 m3/h na 156 m3/h
Grzepnica - wzrost z 20 m3/h na 62 m3/h
Wołczkowo - wzrost z 16 m3/h na 32 m3/h

Pierwsza wartość określa średnie pobory wody w godzinach wieczornych w okresie od stycznia do kwietnia, a druga - pobór w godzinach wieczornych w czerwcu 2021. Na niektórych ujęciach pobór wody w czerwcu wzrósł nawet czterokrotnie.

Ekstremalnie wysokie pobory wody w godzinach wieczornych powodują problemy z dostawami wody, stąd apel Wójt Gminy Dobra o możliwie oszczędne korzystanie z wody dostarczanej z gminnej sieci wodociągowej. Pobór wody do napełnienia basenu czy podlewania trawnika w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem może spowodować, że w tym samym momencie innym braknie jej do celów bytowo-socjalnych w gospodarstwach domowych.

Podobne apele pojawiły się już w tym roku w ponad stu polskich gminach. Niektóre, ze względu na spadek ciśnienia w sieci, wprowadziły zakazy podlewania ogródków i trawników, a także mycia pojazdów.

Przy obfitym podlewaniu ogrodów w godzinach kiedy mieszkańcy potrzebują jej do podstawowych celów bytowych problem z dostawami wody będzie się powtarzał. Kolejne inwestycje gminy w rozwój infrastruktury wodociągowej nie rozwiążą sytuacji, jeśli nie nauczymy się oszczędzać wody i zagospodarowywać deszczówkę.

Gmina Dobra inwestuje potężne środki w budowę i modernizację kolejnych odcinków wodociągów, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, hydroforni i stacji uzdatniania wody, nowych studni głębinowych, zbiorników retencyjnych. W latach 2017-2020 wykonano wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji za kwotę ponad 54 mln zł. Wśród nich są m.in. rozbudowa hydroforni w Buku, w tym wykonanie nowych studni głębinowych, budowa nowej stacji uzdatniania wody w Dołujach, modernizacja hydroforni w Skarbimierzycach, które zasilają wodą m.in. Mierzyn, budowa nowej sieci wodociągowej ze Skarbimierzyc do Osiedla Pod Lipami w Mierzynie, rozbudowa hydroforni w Dobrej, budowa i wymiana sieci wodociągowej w Stolcu, budowa nowej studni głębinowej i rurociągu tłocznego do hydroforni w Bezrzeczu. W ubiegłym roku Wodociągi Zachodniopomorskie zmodernizowały też hydrofornię w Wołczkowie.

W 2021 roku zgodnie z budżetem Gmina Dobra planuje wydać kolejne 19 mln zł na inwestycje związane z wodą i ściekami, w tym rozbudowę kolejnych odcinków sieci wodociągowej i kompleksową przebudowę hydroforni w Bezrzeczu. Gmina uzyskała już prawomocne pozwolenie na rozbudowę hydroforni i w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji. Trwają też prace związane z odwiertem nowej studni głębinowej w Skarbimierzycach, co pozwoli zwiększyć dostawy wody, m.in. do Mierzyna.

Apele o rozważne i oszczędne korzystanie z wody nigdy nie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców. Niektórzy niestety się do nich nie stosują i podlewają trawniki w godzinach, kiedy pozostali mieszkańcy potrzebują wody do podstawowych celów. Zrzucanie winy na gminę nie jest rozwiązaniem, szczególnie, że na rozwój infrastruktury co roku wydawane są miliony złotych. Szanujmy wodę oraz sąsiadów, którzy też jej potrzebują. W 2020 roku w całej Polsce wydano apele i komunikaty w sprawie oszczędzania wody w ponad 200 miastach i gminach.

Źródło:www.gminadobra24.pl