Gmina Dobra od trzech lat przywołuje pamięć Elizabeth von Arnim organizując „Festiwal Róż” oraz prowadząc „różane projekty” inspirowane twórczością hrabiny. 

W kwietniu 2015 roku w Buku, pośród różanych rabat, został postawiony jedyny w świecie pomnik Elizabeth von Arnim, a wkrótce, w roku jej 150 urodzin, zostanie odsłonięty drugi pomnik upamiętniający znaną hrabinę.     

Własnie z okazji 150 rocznicy urodzin znakomitej pisarki i ogrodniczki, Elżbieta Bruska, tłumaczka i wielbicielka twórczości rzędzińskiej hrabiny, przygotowała artykuł, który ukazał się w magazynowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego 26 sierpnia b. r. 

„Rocznicowe obchody w świecie Róża dla Elizabeth” 

Na początku tego roku minęło 75 lat od śmierci angielskiej pisarki z Rzędzin, ostatniego dnia sierpnia minie 150 lat od jej urodzin. Rocznicowe obchody organizowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Elizabeth von Arnim odbędą się najpierw w Australii, potem w Londynie. Nasza gmina Dobra też pamięta.

W akcie urodzenia Elizabeth von Arnim napisano Kirriibilli Point, chociaż dokładna lokalizacja nie jest znana, twierdzi angielska autorka nowej biografii pisarki. W każdym razie na tym półwyspie, skąd rozciągał się widok na port w Sydney, spędziła ona pierwsze lata dzieciństwa, które wspomni  m.in. w swej debiutanckiej, napisanej w Rzędzinach książce „ Elizabeth i jej ogród („Elizabeth and her German Garden”). Dlatego rocznicowe uroczystości postanowiono rozpocząć w Australii i kontynuować w Londynie, gdzie dorastała, mieszkała przez jakiś czas w późniejszych latach i wydawała swoje książki.

W przeciągu ostatnich lat literaturoznawcy oraz czytelnicy w świecie odkrywali na nowo twórczość Elizabeth (tym imieniem przez całe lata podpisywała swoje książki); powstało kilka książek jej poświęconych, publikacje naukowe, prace magisterskie, artykuły, programy radiowe, o wielości recenzji miłośników jej twórczości zamieszczanych na różnych stronach internetowych i blogach nie wspominając. W ub. roku odbyła się w Cambridge konferencja międzynarodowa z udziałem m.in. naukowców z USA i Turcji. Jej celem była nowa ocena twórczości pisarki, która od swojej pierwszej książki - „Elizabeth i jej ogród”  wydanej w Londynie w 1898r. do ostatniej „ Mr Skeffington” (w polskiej wersji - „Urodziny Fanny) z  1940r., cieszyła się niezmienną popularnością w świecie. 

Anglicy pamiętając o zbliżającym się okrągłej rocznicy urodzin pisarki zapowiedzieli w ub. roku wznowienie na DVD filmu z 1993r. opartego na jednej z najbardziej lubianych przez czytelników książek z akcją umieszczoną w Portofino - „Czarowny kwiecień”. Opowieść ta zaadaptowana swego czasu na sztukę przeszła przez deski wielu teatrów łącznie z Brodwayem. Na początku tego roku najnowszą jej wersję wystawiono w amerykańskim mieście Des Plaines w stanie Illinois, z okazji jubileuszowego roku. „Po adaptacji na scenę i ekran „Czarowny kwiecień”  raz jeszcze udowadnia swoją wszechstronność”, napisano na stronie Międzynarodowego Stowarzyszenia. W kwietniu w kalifornijskim mieście Pleasanton wystawiono musical stworzony również na podstawie tej książki, do którego muzykę inspirowaną ragitme i jazzem z lat 20. ub. wieku napisał  Richard B. Evans. W Kalifornii w przyszłym roku odbędzie się kolejna konferencja naukowa poświęcona twórczości Elizabeth i jej kuzynki Katherine Mansfield.

 Na internetowej stronie Międzynarodowego Towarzystwa Elizabeth von Arnim napisano w tym roku ciepło o naszej gminie Dobra. Od trzech lat niestrudzenie przywołuje się tam pamięć o pisarce, która mieszkała w Rzędzinach do 1908r., napisała tam swoje pierwsze książki i stworzyła swój słynny ogród, który do dzisiaj, jak „Elizabeth i jej ogród”, inspiruje współczesnych. Znana w Stanach Zjednoczonych Martha Stewart (Polka z pochodzenia) - potentatka biznesowa, kreatorka stylu życia - przy swojej nowej posiadłości posadziła pola peonii na wzór tych, sadzonych w niegdyś w dzisiejszych Rzędzinaach przez hrabinę von Arnim.

Ale najukochańszymi kwiatami Elizabeth były oczywiście róże, które hodowała w ogromnych ilościach i różnorodnych gatunkach w swoim pomorskim ogrodzie i później w Prowansji, gdzie mieszkała przed wyjazdem do Ameryki. Stąd pomysł wójt Dobrej Teresy Dery i jej zespołu na Festiwal Róż, który z rozmachem organizowany był w ostatnich latach w Skarbimierzycach, co również doceniło angielskie stowarzyszenie i umieściło na swojej stronie filmową relację z ubiegłorocznej imprezy. Także zdjęcie pomnika pisarki postawionego w ub. roku w Buku, z którego - jak napisano - wszyscy bardzo się ucieszyli.  

Pięknym akcentem jubileuszowego roku roku jest róża „Elizabeth von Arnim”  wyhodowana przez firmę Dickson Roses z Irlandii Północnej działającą od XIX w., a prowadzoną dzisiaj przez Colina Dicksona - przedstawiciela „różanego” klanu w szóstym pokoleniu. Jest bardzo piękna.

Gmina Dobra też uczci pamięć o słynnej pisarce - 31 sierpnia złożymy kwiaty pod jej pomnikiem - mówi pani wójt Teresa Dera i zapowiada jeszcze niespodziankę o której niebawem się dowiemy.

Elżbieta Bruska

 

Na zdj. Róża „Elizabeth von Arnim” wyhodowana w „Dickson Roses”.

( fot.  Międzynarodowe Stowarzyszenie Elizabeth von Arnim)