Wielkanocne rękodzieło inauguruje nowy Festiwal Róż w regionie przygranicznym

Rita Nitsch

Polsko-niemiecki Festiwal ma przypomnieć w gminach Blankensee i Dobrej działalność pisarki i miłośniczki ogrodów Elizabeth von Arnim. Z tej okazji odbędzie się uroczysta impreza plenerowa oraz szereg spotkań, w których każdy może wziąć udział.

BLANKENSEE/ DOBRA Sztuczne kwiaty, jedwabne chustki, jajka ze styropianu i kolorowy gwar języków były „składnikami” pierwszego spotkania, które odbyło się w ramach „Festiwalu Róż” w Gminnym Centrum w Blankensee. Od marca do czerwca odbędzie się w związku z tym wydarzeniem  po polskiej i niemieckiej stronie szereg imprez. Uczestniczy w nich również gmina Dobra. Punktem wyjścia jest działalność hrabiny Elizabeth von Arnim (1866-1941), angielskiej pisarki i ogrodniczki, która na przełomie XIX i XX wieku żyła i tworzyła w polskich Rzędzinach (ówczesnej niemieckiej miejscowości: Nassenheide). Hrabina była również związana z dzisiejszą niemiecką gminą Blankensee, a mianowicie poprzez przyjaźń z ówczesnym pastorem. Jej najbardziej znane dzieło „Elizabeth i jej ogród” ukazało się w 1898 roku. Autorka opisuje w nim, jak kiedyś sama była zaangażowana w uprawianie i pielęgnowanie zarośniętego parku, należącego do majątku w Nassenheide.

 

Dla upamiętnienia pisarki odbywa się właśnie polsko – niemiecki Festiwal. „Myślę, że już nasze pierwsze spotkania w Blankensee i Dobrej były sukcesem. W każdej miejscowości byli mieszkańcy z Polski i Niemiec, którzy spotkali się, by wspólnie tworzyć wieńce wielkanocne, czy też zebrać doświadczenia i dowiedzieć się, jak prowadzić wzorcowy ogród”, poinformowała Sigrid Gundlach, koordynator po niemieckiej stronie.

Łącznie przewidzianych jest 26 imprez, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Najbliższą jest akcja sadzenia róż. W gminie Blankensee  na Placu Sztuki „Pampsee” ma być posadzony żywopłot z dzikiej róży. W maju wybrane zostaną najładniejsze ogrody. Dzieci natomiast mogą wziąć udział w konkursie plastycznym. Podczas końcowej imprezy plenerowej „Festiwalu Róż”, która odbędzie się 14 czerwca w Skarbimierzycach, zostaną oficjalnie ogłoszone wyniki konkursów. Rzemieślnicy i artyści zaprezentują swoje prace. Uczestnicy spotkań i osoby odwiedzające będą mogły uczestniczyć w mini warsztatach florystycznych, ogrodniczych, rękodzieła oraz ekologicznych. Podczas konkursu na najładniejszy kapelusz nagrodzone zostaną najciekawsze, ozdobione kwiatami nakrycia głowy.
Festiwal finansowany jest ze środków Funduszu UE dla Małych Projektów Interreg IVA.

 

Wcale nie tak łatwo jest zrobić wieniec wielkanocny. Jednak Anja Henschel (z l.), Sigrid Gundlach i Edelgard Machagna wykreowały takie dzieła podczas pierwszego warsztatu florystycznego, który odbył się w ramach pierwszego polsko-niemieckiego Festiwalu Róż.