Relacja z organizacji 3 warsztatów ogrodniczych w ramach projektu nr FMP – 2013 – 190 pn.: „POLSKO-NIEMIECKI FESTIWAL RÓŻ” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).

 

 

Trzecie już warsztaty ogrodnicze, zorganizowane pod hasłem: „Śladami Elizabeth von Arnim”, odbyły się w partnerskich gminach Blankensee i Pampow. Pod kierunkiem dr Magdaleny Pulwer, uczestnicy warsztatów przygotowali rabaty pod Gminnym Centrum Blankensee i przy kościele ewangelickim, w Pampow oraz na Placu Sztuki „Pampsee”.

Nasadzenia poprzedzone były wykładem na temat gatunków i odmian róż, ich uprawy i pielęgnacji. Uczestnicy warsztatów dopytywali się o sposoby walki ze szkodnikami róż, szczególnie interesowały ich środki ekologiczne. Pani dr Pulwer odpowiadając  na pytania nadmieniła, że Elizabeth von Arnim nie stosowała chemicznych oprysków tylko ekologiczne metody – szkodniki były ręcznie zbierane przez ogrodników hrabiny.

Oprócz uczestników warsztatów w prace ogrodnicze aktywnie włączyli się mieszkańcy Blankensse i Pampow. Oni tez przygotowali regionalne sałatki i ciasta, które podali w gościnnej Gospodzie w Blankensee.

W warsztatach wzięli również przedstawiciele mediów: „Kuriera Szczecińskiego”, „Nordkuriera” oraz stacja RBB  Rundfunk Berlin-Brandenburg.

Na kolejne warsztaty zapraszamy 17 maja do Rzędzin.

 

  • img_1077
  • img_1097
  • img_1111
  • img_1136
  • img_1140
  • img_1159

 

Koordynator Projektu
Izabela Dryjańska