Ostatnie już warsztaty literackie poświęcone Elizabeth von Arnim, zrealizowane w ramach projektu „POLSKO-NIEMIECKI FESTIWAL RÓŻ”, odbyły się Rzędzinach, gdzie na przełomie XIX i XX wieku żyła i tworzyła znana pisarka.
Prawie trzydziestoosobowa polsko-niemiecka grupa miłośników twórczości hrabiny ruszyła jej śladami prowadzona przez  tłumaczki jej pierwszej powieści - Elżbietę Bruską i Berenikę Lemańczyk.

Uczestnicy warsztatów obejrzeli budynek ówczesnego rządcy (teraz GOK oraz budynek mieszkalny), budynek szkoły (obecnie dom mieszkalny), którą otwierała Elizabeth, gorzelnie, oraz zwiedziła park hrabiny odkrywając  pozostałości schodów pałacowych.

Grupa zatrzymała się nad strumieniem, nad którym często siadywała Elizabeth i wysłuchała fragmentów biografii pisarki związanych z tym miejscem.

Po wycieczce wszyscy uczestnicy przenieśli się do ogrodu Elizabeth Wierzbickiej, chyba największej fanki hrabiny von Arnim, który znajduje się po drugiej stronie parku.
Pani Ela uzasadniając  w formularzu rekrutacyjnym chęć przystąpienia do projektu napisała: „Chciałabym bardzo wziąć udział w projekcie, ponieważ nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie w nim nie być. Mieszkam w Rzędzinach od dziecka, widzę codziennie ogród Elizabeth, a raczej to co po nim zostało, mam na imię Elżbieta i tak ja ONA uwielbiam ogrody.

Bacznie obserwuję informację na temat Elizabeth i Rzędzin. Po ukazaniu się książki „Elizabeth i jej ogród” (za co jestem bardzo wdzięczna Paniom Elżbiecie Bruskiej i Berenice Lemańczyk) natychmiast zdobyłam egzemplarz książki i przeczytałam z zapartym tchem. Książka przeniosła mnie  w czasy świetności ogrodu, pięknych nasadzeń, alejek, zapachów.

Po przeczytaniu stwierdziłam, że Elizabeth jest moją pokrewną duszą i uroczą sąsiadką z dawnych czasów, z którą chętnie napiłabym się w ogrodzie kawy lub herbaty. I czasem zastanawiam się jak wyglądałyby Rzędziny gdyby dom i ogród ocalał do naszych czasów?”.

Rozmowy na temat twórczości pisarki, ogrodów oraz wspólne biesiadowanie w „ogrodzie Elizabeth”  trwało do późnych godzin wieczornych. Po raz ostatni, miłośnicy literatury i ogrodów, spotkają się w ramach projektu na „Festiwalu Róż”, który odbędzie się 14 czerwca w Folwarku „Skarbimierz”. Na imprezę zapraszamy też wszystkich mieszkańców gmin Dobra,  Blankensee oraz okolic. Początek festiwalu – godzina 11.00.

 

  • img_1346
  • img_1347
  • img_1357
  • img_1359
  • img_1361

 

Izabela Dryjańska
Koordynator Projektu