Przyznacie Państwo, że mało kto potrafi tak poetycko zachwycać się pięknem królowej kwiatów, jak robiła to Elizabeth von Arnim. Mamy nadzieję, że V Polsko – Niemiecki Festiwal Róż organizowany przez Gminę Dobra w partnerstwie z Gminą Blankensse, równie poetycko zainspiruje jego uczestników do kontemplacji piękna otaczającej przyrody, poszukiwań literackich i artystycznych.

Tegoroczna, piąta już edycja Festiwalu Róż, któremu patronuje znakomita pisarka i ogrodniczka, zostanie zorganizowana już 11 czerwca. 

Podczas Festiwalu będzie można podziwiać piękne instalacje florystyczne przygotowane przez znakomitych florystów: Maję Felińską (Pracownia Otwarta), Mirę Kwaśniewską, Alinę Sendłak (Rękodzielnia „Dmuchawce”), Marzenę Śluzar oraz dr inż. Piotra Salachnę – kierownika Studiów Podyplomowych „Florystyka” na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. 

Odwiedzający będą mogli obejrzeć wystawy malarskie i fotograficzne, wziąć udział w 30 warsztatach florystycznych i rękodzielniczych, spróbować regionalnej kuchni oraz kupić ekologiczną żywność i piękne rośliny do ogrodu i na balkony. 

W ramach Festiwalu odbędzie się promocja książek Elizabeth von Arnim, w tłumaczeniu Elżbiety Bruskiej, oraz promocja książki „Dobra i okolice”, przygotowanej przez Andrzeja Łazowskiego.

W czasie trwania całej imprezy na scenie prezentować się będą młodzi artyści z Publicznych Szkół Podstawowych i Zespołu Szkół gminy Dobra oraz profesjonalne zespoły muzyczne i taneczne. Po raz pierwszy będą też zorganizowane pokazy florystyczne na scenie.

Szczegółowy program imprezy zostanie zamieszczony na stronie www.dobraszczecinska.pl do 30 maja b.r.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i przyjaciół Gminy Dobra do udziału w V Polsko – Niemieckim Festiwalu Róż, finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg VA.. Zachęcamy do wspólnego przeniesienia się w czasy znanej hrabiny i przybycie w strojach stylizowanych na koniec XIX i początek XX wieku, w strojach kwiatowych, kapeluszach itp.

Zapraszamy również wystawców rękodzieła, sprzedawców ekologicznych wyrobów i szkółkarzy do zgłaszania swojego udziału w kiermaszu. Deklaracje należy przesyłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 22 maja b.r.

Szczegółowych informacji udziela pani Izabela Dryjańska, tel.: 91 311 22 81.

 

 • DSC_0020
 • DSC_0046
 • DSC_0052
 • DSC_0070
 • DSC_0132
 • DSC_0148
 • DSC_0228
 • DSC_0444
 • DSC_0563
 • DSC_0590
 • IMG_1894
 • _DSC1596

 

„W dole, na różanej rabacie, wśród setek pączków

w pełni rozwinęła się tylko Marie van Houtte,

 jedna z najpiękniejszych róż herbacianych,

idealna w kształcie, zapachu i kolorze.

Ona najpierw zawsze rozkwita w moim ogrodzie,

a jej świeże kwiaty są najpiękniejsze

ze wszystkich innych przecudnych.

Jakby poczuwała się do tego, by pierwsze z jej dzieci,

które po śnie zimowym widzą znowu niebo, słońce i bliski im ogród,

włożyły na tę uroczystą okazję najładniejsze filigranowe ubranka”. 

 

„Samotne lato” Elizabeth von Arnim
w przekładzie Elżbiety Bruskiej