Pierwsze dni w naszej świetlicy dzieci spędziły bardzo pracowicie, brały udział w warsztatach wypalania na drewnie, poznały wypalarkę do drewna i sposób jej używania, wykonywały pamiętniki wakacyjne i sposób na ich ozdabianie, poradzili sobie rewelacyjnie. Kolejnym naszym zadaniem było ozdabianie świetlicy i nauka wykonywania girland okiennych, najmłodsi brali udział w wycieczce do kina na bajkę pt. „Agent Kot”. Nie zabrakło oczywiście gier stolikowych i zabaw w świetlicy, ponieważ wysoka temperatura nie pozwala nam na zabawy na boisku. Na zakończenie tygodnia odbyło się ognisko, dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne warsztaty, które już w najbliższych dniach odbędą się w świetlicy.

Elżbieta Marciniak

14.06.2019r. dzieci ze świetlicy w Buku gościły w auli wydziału matematyczno fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Niesamowita ilość doświadczeń i ciekawostek, które na nas czekały robiła wielkie wrażenie: ciekły azot, doświadczenia chemiczne które uczestnicy mogli sami dotknąć i doświadczyć na długo zostaną w pamięci. Rektor wydziału wręczył każdemu z uczestników certyfikat udziału w projekcie.

Serdeczne podziękowania złożyliśmy na ręce pana doktora Waldemara Stronia, który przez dziesięć tygodni przyjeżdżał do świetlicy z mnóstwem doświadczeń i wiedzą, którą dzielił się z uczestnikami.

Elżbieta Marciniak

Dnia 30.04.2019r. świetlica wiejska w Buku, Lzs Pionier Buk oraz PSP w Rzędzinach zorganizowali ,,Wiosenne  Dreptanie”, dla tych którzy lubią piesze wędrówki. Trasa wiodła spod szkoły w Rzędzinach, a meta zaplanowana została na placu zabaw w Buku, gdzie na uczestników czekało ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski.

W miesiącu kwietniu dzieci miały możliwość wziąć udział w wielu zajęciach świetlicowych. Odbyły się warsztaty wielkanocne na których wykonywaliśmy ozdoby wielkanocne, palmy i stroiki oraz zajęcia plastyczne na których była możliwość nauczyć się jak wykonać girlandę. Malowaliśmy na foli ścianę wiosenną na placu zabaw. Zorganizowaliśmy układanie puzzli na czas, graliśmy w gry planszowe, piłkarzyki i tenisa stołowego. Krzyżówki sudoku i kalambury były rozwiązywane codziennie, ponieważ podobała się uczestnikom ta forma rozgrywki. Oczywiście nie zabrakło zajęć kulinarnych, na których piekliśmy babeczki, bezy, babki i gofry.

Odbyły się również dwa spotkania w ramach warsztatów „Zostań młodym odkrywcą świata” organizowanych  przez „Uniwersytet Szczeciński”. Wolne godziny od szkoły dzieci spędziły w świetlicy bardzo intensywnie, każdy z uczestników znalazł coś interesującego dla siebie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i zdolnościami.

Elżbieta Marciniak

29 marca dzieci i młodzież z naszej miejscowości rozegrały  turniej w tenisa stołowego w dwóch grupach wiekowych. Rozgrywki były przeprowadzone w systemie każdy z każdym, ponieważ była parzysta liczba uczestników zarówno w grupie młodszej i młodzieżowej. Podczas rozgrywek nie zabrakło emocji i dobrej zabawy.

 Przywitanie wiosny rozpoczęliśmy wykonaniem wiosennych wianków, które następnie były oceniane przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Bukowianki. Przy ocenie brały one pod uwagę ilość kwiatków i kolorystykę wianka. Bezkonkurencyjnie konkurs jednogłośnie wygrała Ilonka i otrzymała główną nagrodę, którą ufundowały panie z koła gospodyń.

Dnia 01.03.2019r. w Świetlicy odbyło się spotkanie z miejscową harcerką Anią, która podzieliła się z uczestnikami swoją przygodą z harcerstwem. Pasją 13-letniej Ani jest harcerstwo od 6-tego roku życia. Swoją wiedzą podzieliła się ona z koleżankami i kolegami podczas spotkania z cyklu "Moja pasja". Ania pokazała innym co robi na zbiórkach, gdzie jeździ na obozy i co na nich robi. Zaprezentowała również sprzęt jaki jest potrzebny każdemu harcerzowi. Pytań było wiele, a my liczymy na to, że Ania zaszczepi w uczestnikach spotkania zainteresowanie taką formą spędzania czasu wolnego.

Elżbieta Marciniak

W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć pieczenia pączków i faworków, przy których dzielnie pomagały dzieciom panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Buku. Pieczenie pączków zajęło nam trochę czasu, ale efekt wyszedł imponujący i bardzo smaczny. Z faworkami uwinęliśmy się bardzo szybko, ale jeszcze szybciej je zjedliśmy. Tradycja pieczenia w naszej świetlicy nie zaginie, czego dowodem będą nasze dzieci, które większość prac potrafią zrobić samodzielnie. Dziękujemy panią z Koła Gospodyń za pomoc i zakup produktów.

Elżbieta Marciniak

Trwa dalszy ciąg zajęć z fizyki i optyki, które prowadzi doktor Waldemar Staroń w ramach projektu „Zostań młodym odkrywcą świata” pod patronatem Uniwersytetu Szczecińskiego. Tym razem dzieci wykonywały doświadczenia ze statyki, które z niedowierzaniem ale wychodziły im po kilku próbach. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchują wszelkich ciekawostek jak i wykonują doświadczenia, które na pierwszy rzut oka są nie do wykonania, a jednak wychodzą. Przed nami kolejne spotkania, na które dzieci czekają z niecierpliwością.

Elżbieta Marciniak

Dnia 15 lutego 2019 roku w świetlicy w Buku zorganizowaliśmy wspólnie z LZS Pionier Buk zabawę Walentynkową. Dla dzieci zostały przygotowane liczne konkursy z nagrodami. Uczestnicy świetnie bawili się przy muzyce dyskotekowej, starsza młodzież dla maluchów przygotowała wróżby walentynkowe i oczywiście serduszka walentynkowe.

Elżbieta Marciniak