W piątek, 25.10.2019 r, w filii Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Rzędzinach odbyły się warsztaty kiszenia kapusty. W czasie zajęć uczestnicy zapoznali się z walorami smakowymi i zdrowotnymi tego popularnego polskiego przysmaku. Dzieci dowiedziały się, że kiszona kapusta, oprócz walorów smakowych, jest cennym źródłem wielu witamin. Uczestnicy warsztatów poznali również cały proces kiszenia kapusty, potrzebne w nim produkty oraz urządzenia do kiszenia, wykorzystywane dawniej i dziś. Po tych opowieściach dzieci ochoczo zabrały się do pracy.

W dniu 28.10.2019 r. Biblioteka w Dołujach zaprosiła swoich czytelników do udziału w interesującej ofercie kulturalnej. Tym razem pani Jolanta Różańska, miejscowa bibliotekarka zaprosiła Łukasza Orbitowskiego. To obecnie jeden z najpoczytniejszych pisarzy w Polsce. Od kilku dni możemy sięgnąć po najnowszą jego książkę „KULT”. Poza tym jest autorem m.in. zbioru opowiadań „Wigilijne psy i inne opowiadania”, „Exodus”, „Tracę ciepło”. Tworzy z powodzeniem sztuki teatralne, scenariusze filmowe. Występuje w charakterze gospodarza programu „Dezerterzy” w TVP Kultura. Pisarz był wielokrotnie nominowany, wyróżniany i nagradzany. W 2016 r. otrzymał Paszport „Polityki” za powieść „Inna dusza”. Niezwykle interesujące spotkanie autorskie przebiegało w familiarnej atmosferze. Nie zabrakło oczywiście okazji do nabycia najnowszej książki i zdobycia autografu. Były także wspólne zdjęcia. Projekt zrealizowany przez Morze Kultury - Dyskusyjny Klub Książki. Zapraszamy czytelników na kolejne nasze spotkania.

 

Jolanta Różańska

Tegoroczna, V już edycja NOCY BIBLIOTEK odbyła się w sobotę 5 października 2019 r. w całym kraju pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Noc Bibliotek to jednocześnie wielkie święto dla wszystkich bibliotek i czytelnictwa. Ta ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek niemal wszystkie grupy społeczne.

Nasza filia przygotowała tym razem ofertę dla młodzieży, która stanowi najmniejszą grupę czytelniczą w naszej placówce. W ten sposób chcieliśmy nie tylko zachęcić młodych ludzi do korzystania z oferty kulturalnej biblioteki, ale również przekonać ich do słowa pisanego. W tym pomógł nam przygotowany przez koordynatorów akcji flirt z Markiem Hłaską. Okazało się, że młodzież świetnie potrafi bawić się i wykorzystywać słowa znanego polskiego pisarza. Spotkaniu towarzyszyły też rozmowy dotyczące języka i jego barier, sposobów pokonywania ich i dobrych praktyk prowadzących do dialogu. Nie zabrakło również zabawy pełnej pasji i humoru, bo skoro impreza ma w swojej nazwie „noc”, nie powinno w niej zabraknąć również mrocznej jej strony. Tym sposobem młodzi ludzie mieli okazję zaprezentować swoje parce plastyczne powstałe pod hasłem „Książka i mrok” oraz odbyć ciekawą sesję zdjęciową w oryginalnych przebraniach wśród regałów pełnych książek.

W czerwcu, w lipcu oraz na początku sierpnia w naszej filii GCKiB w Stolcu mieliśmy okazję kreatywnie pobawić się różnego rodzaju klockami. Odbyło się pięć spotkań. Podczas pierwszego spotkania Pan Krzysztof zainspirował zbudowanie miasta. Z wykorzystaniem klocków Lego powstały budynki, z klocków Clics drogi, a z Maple miejsca zielone oraz rzeczki i stawy. Na kolejnym spotkaniu odbyły się zawody w budowaniu najbardziej pojemnego pojazdu z wykorzystaniem klocków K’nex i Maple oraz zawody sumo pojazdów mechanicznych. Tworzyliśmy również wesołe miasteczko z klocków K’nex i Lego. Uczestnicy mieli okazję stworzyć świat dobra i zła, wesoły i mroczny z wykorzystaniem klocków Plus-Plus, Lego i Clics. Na ostatnich warsztatach budowaliśmy zdalnie sterowane roboty z klockami VEX IQ i przeprowadziliśmy konkurencje z ich użyciem.