Spotkajmy się w czwartek Gmina Dobra - stolicą róż

W czwartek,15 sierpnia, w Dobrej (koło Szczecina), podczas  tradycyjnych, sławnych na całą okolicę (i uwielbianych także przez mieszczuchów!),  dożynek, odbędzie się Festiwal Róż. Najprawdopodobniej pierwszy i  jedyny taki na świecie, któremu patronuje Elizabeth von Arnim.

 

„Prawie spodziewam się usłyszeć angielski dzwon kościelny"

Jest niedziela 1897 roku. „Ogród jest taki cichy; siedzę w chłodnym zakątku i obserwuję, jak cienie na trawie powoli się wydłużają". Przez moment wydaje się, że jest w innym miejscu, że za chwilę usłyszy angielski dzwon kościelny zwołujący ludzi na południowe nabożeństwo. Ale kościół w Buku oddalonym o trzy mile nie ma dzwonu. Raz na dwa tygodnie o 11 godz. rozpoczynają się tam poranne modlitwy.

„Gdyby Ewa w raju miała szpadel i mogła coś z tym zrobić, to nie mielibyśmy całej tej smutnej historii z jabłkiem”

Kiedy pierwszy raz pojechałyśmy  do Rzędzin, do dawnego majątku von Arnimów, a dziś romantycznie dzikiego parku, było bujne lato i wśród rosłego zielska trudno było znaleźć mityczne schodki, jedyną pozostałość po dworze, którego gospodynią była niegdyś  poślubiona Prusakowi Angielka, imieniem Elizabeth.

Szanowni Państwo,
dawno, dawno temu, pod koniec dziewiętnastego wieku, ale nie za siedmioma górami, za siedmioma  rzekami tylko  w podszczecińskich Rzędzinach (ówczesna nazwa brzmiała Nassenheide), na terenie dzisiejszej gminy Dobra, zamieszkała pewna młoda, bystra Angielka – Elizabeth von Arnim. Byłą żoną dość kostycznego niemieckiego szlachcica, mamą małych dzieci, panią na włościach.