31 maja na zaproszenie burmistrza pana Stefana Müllera delegcja gminy Dobra wzięła udział w obradach w ramach konkursu na najpiękniejszą gminę europejską, do którego przystąpiła gmina Blankensee.  

W spotkaniu wzieli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej z Włoch, Węgier, Austrii i Czech, przedstawiciele niemieckiego Ministerstwa Rolnictwa, burmistrz i radni gminy Blankensee, pani wójt gminy Dobra i pracownicy Urzędu Gminy oraz dziennikarki Kuriera Szczecińskiego i Nordkuriera. 

W pierwszej części spotkania, które odbyło się w Domu Kultury w Pampow, została przedstawiona multimedialna prezentacja ukazująca walory przyrodnicze, kulturalne i gospodarcze gminy Blankensee, jej sytuację społeczną, inicjatywy lokalne oraz transgraniczne projekty realizowane w partnerstwie gmin Dobra i Blankensee. 

Po zakończonym pokazie oraz prezentacji wszystkich uczestników spotkania,  członkowie Komisji zostali zaproszeni na spacer po Pampow i Blankensee, podczas którego mieli możlliwość obejrzenia najciekawszych miejsc obu wsi i zapoznania się z warunkami życia mieszkańców. Następnie cała delegacja udała się na przejście graniczne w Buku i na miejsce pamięci Elizabeth von Arnim. 

Wybór miejsca kończącego spacer nie był przypadkowy. Elizabeth von Arnim jest częścią historii obu gmin, gdyż majątek jej męża obejmował ziemie współczesnie należące do Dobrej i Blankensee. Znana pisarka uczestniczyła w nabożeństwach w kosciele w Buku, często także spotykała sie z pastorem z Blankensee. W domu pastora obecnie mieszka poprzedni, długoletnii burmistrz Blankensee, pan  Alfons Heimer. Elizabeth jest również patronką 4 z 6 współnie realizowanych, w latach 2013-2015, transgranicznych projektów oraz polsko-niemieckiej plenerowej imprezy – Festiwalu Róż, który w tym roku odbedzie się 19 czerwca w Folwarku „Skarbimierz“.

W Buku na przedstawicieli Komisji czekała niespodzianka. Obok pomnika znanej pisarki, przy pięknie nakrytym stole, czekały mieszkanki gminy Dobra w strojach stylizowanych na czasy znanej hrabiony. Goście zostali zaproszeni na herbatę i gorące ciasto, serwowane na różanej zastawie. 

Wójt gminy Dobra pani Teresa Dera wręczyła wszystkim gosciom dwujęzyczny album „Dobra i okolice“ i wraz z proboszczem parafii ks. Grzegorzem Gierkiem zaprosiła do zwiedzenia kościółka w Buku, do którego przyjeżdżała Elizabeth von Arnim. Krótką historię hrabiny związaną z Bukiem opowiedziała gosciom dzienikarka Kuriera Szczecińskiego i tłumaczka 3 powieści hrabiny, pani Elżbieta Bruska.

Na zakończenie wizyty w Buku burmistrz gminy Blankensee goraco podziękował pani wójt oraz mieszkańcom gminy Dobra za wspólne projekty, wzorcową wspoółpracę i przyjacielskie stosunki a pani wójt życzyła obu gminom dalszej, owocnej wspópracy.

Po wizycie w Buku Komisja wróciła do Pampow na obrady przy zamkniętych drzwiach. Wyniki konkursu zostaną opublikowane we wrześniu b.r. 

I. Dryjańska 

 

  • DSC_0002
  • DSC_0004
  • DSC_0009
  • DSC_0011
  • DSC_0018
  • DSC_0029
  • DSC_0037
  • IMG_4241
  • IMG_4286