Kino wiejskie: „Marzenia o bananowych drzewach”

 

Oberndorf, wieś nad Łabą. Kasa gminy jest pusta, miejsca pracy rzadkością, małe gospodarstwa są zamykane. Są jednak mieszkańcy, którzy nie godzą się na taki los i opracowują plan. Film w reżyserii Antje Hubert, powstały w 2016 r., opowiada historię trzyletnich zmagań mieszkańców w realizacji odważnego zamierzenia. Mieszkańcy krok po kroku zmieniają nie tylko swoją wieś, zmiany zachodzą także w nich samych.  

Po prezentacji filmu (92 min.) porozmawiamy o zaangażowaniu na wsi • wspólnie spędzimy czas na rozmowach • poznamy naszych polskich i niemieckich sąsiadów • Zapraszamy Państwa na polsko-niemiecki poczęstunek w Mescherin i Pomellen • oraz na grilla w Pampow z polskimi i niemieckimi kiełbaskami.

 

26 maja br. w gminie Blankensee ( Niemcy ) obchodzony był Dzień Strażaka. Na uroczystość została również zaproszona jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej. Jednym z punktów obchodów Dnia Strażaka były zawody, w których startowała również nasza OSP. 

Z przyjemnością informujemy, że Gminy Dobra i Blankensee wspólnie prowadzą projekt p.n.„POD SREBRNĄ RÓŻĄ – TRANSGRANICZNA AKADEMIA III WIEKU” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG V A Euroregionu Pomerania). Do uczestnictwa zaproszeni zostali mieszkańcy gmin Dobra i Blankensee w wieku 50 lat i więcej.

W ramach projektu każdy z uczestników może skorzystać z zajęć rehabilitacyjno-ruchowych (gimnastyka korekcyjna, wzmacnianie kręgosłupa, siłownia, masaże, sala doświadczania świata) oraz wziąć udział w czteromodułowych warsztatach z zakresu florystyki, witrażu, hortiterapii i filcu.

W ubiegłą sobotę 18.11.2017 r. w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie po raz czwarty odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej Dla Dzieci „Dobra Cup” im. Elizabeth von Arnim. W tym roku, dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska w Euroregionie Pomerania), turniej po raz pierwsz miał charakter międzynarodowy.

W rozgrywkach wzięło udział 8 polsko-niemieckich drużyn z gmin Dobra, Blankensee i Rothenklempenow: FC Mierzyn, FC Kicker Blankensee/Mewegen, Bayern Mierzyn, PSP Bezrzecze, PSP Dobra, FC International, FC Dołuje oraz Sokoły Łęgi. W zespołach grali zawodnicy i zawodniczki z rocznika 2004 i młodsi.

 

W dniach 24-26.11.2017 odbyło się szkolenie w ramach programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska. W ćwiczeniach wzięły udział GPR OSP Wołczkowo, oraz grupa z Niemiec Rettungshundestaffel Jasmund Rügen e.V..

W dniu 16 września br. Delegacja z Gminy Dobra gościła na dożynkach gminnych u naszych zagranicznych sąsiadów w Gminie Blankensee. Korowód pięknie ozdobionych pojazdów i maszyn rolniczych poprowadziła na boisko sportowe, orkiestra dęta z Penkun, gdzie otwarcia uroczystości dokonał Burmistrz Gminy Blankensee Stefan Müller, który serdecznie powitał gości z Polski.

Anna Komajda - Pryczek