Jak już informowaliśmy, Orange Polska buduje sieć światłowodową na terenie gminy DOBRA (SZCZECIŃSKA), w ramach projektu „Szczeciński Część A i Szczecin Orange Światłowód”. Projekt jest realizowany z dofinansowaniem ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Pierwszym zadaniem było doprowadzenie światłowodu do szkół i placówek edukacyjnych zakwalifikowanych do projektu w miejscowościach: RZĘDZINY, MIERZYN, BEZRZECZE, DOBRA.

Drugi etap realizacji projektu POPC obejmuje budowę sieci światłowodowej do wytypowanych gospodarstw domowych. Inwestycje realizowane są sukcesywnie.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w ramach projektów z dofinansowaniem ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, inwestycja realizowana jest do granicy działek na których znajdują się budynki jednorodzinne oraz do części wspólnej budynków wielorodzinnych. W drugim przypadku konieczna jest zgoda zarządcy lub współwłaścicieli nieruchomości. Odmowa ze strony właścicieli budynków wielorodzinnych na doprowadzenie sieci do budynku uniemożliwi jej wykonanie.

Serdecznie zachęcamy Państwa do potwierdzania zgody na realizację inwestycji.

Pytania dotyczące inwestycji prosimy kierować na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://uniaswiatlowodowa.pl/szczecinski-czesc-a-i-szczecin/dobra-szczecinska/instalacje

 
Szerokopasmowy internet w ponad 2 mln gospodarstw domowych
 
 
Do ponad 2 mln gospodarstw domowych z terenów wykluczonych cyfrowo zostanie doprowadzony internet światłowodowy. Jest to ponad trzykrotnie więcej niż zakładano na początku perspektywy budżetowej 2014-2020. Dzięki uruchomionemu pilotażowi usługi geolokalizacyjnej każdy może sprawdzić na jakim etapie prac, w danej miejscowości, znajduje się przyłącze sieci szerokopasmowej.
 
Pobierz obrazki
 
W ramach projektu Centrum Projektów Polska Cyfrowa powstaje dziś infrastruktura telekomunikacyjna o wartości około 1.4 mld EUR, z czego około 0.8 mld EUR to wartość dofinansowania z funduszy europejskich. CPPC finansuje budowę infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do szybkiego Internetu, w szczególności na słabo zaludnionych obszarach, z dala od dużych aglomeracji.

"Na inwestycjach skorzystają przede wszystkim tereny, które były pod tym względem szczególnie zaniedbane, około 70% gospodarstw domowych objętych dotychczasowymi projektami znajduje się w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców, w których operatorom nie opłacało się budować sieci z dostępem do szybkiego Internetu." – Wojciech Szajnar, Dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

"Tworząc koncept programu Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach założyliśmy, że dotrzemy do 700 tys gospodarstw domowych. Dzięki wzmożonym wysiłkom i korzystnej współpracy z naszymi beneficjentami udało nam się włączyć do projektu ponad 2 mln gospodarstw domowych. Mamy nadzieję, że dzięki nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 uda nam się wyeliminować wszystkie białe plamy." - Eliza Pogorzelska, Dyrektor Departamentu Wdrażania Projektów Szerokopasmowych Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Wyszukiwarka z mapą inwestycji w rozwój szerokopasmowego internetu została zbudowana we współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii dzięki projektowi Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej, który został sfinansowany ze środków II osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Link do mapy dostępny jest tutaj.