Pomimo cyklicznych apeli informujących o zakazie wypalania traw takie przypadki dalej mają miejsce.

Strażnicy gminni otrzymali zgłoszenie o kolejnym takim procederze z miejscowości Dobra. Na miejscu okazało się, że pożar traw zagraża już najbliższym zabudowaniom. Konieczny był przyjazd straży pożarnej.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody wskazuje, że kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary naraża się na karę grzywny lub aresztu.

W związku z ujawnionym wykroczeniem strażnicy gminu ukarali sprawców dwoma mandatami karnymi.

Rokroczne apele i informacje przekazywane w mediach wskazują jednoznacznie na zagrożenia w trakcie takich czynności. Już w bieżącym roku w Polsce zanotowano przypadki śmierci osób w wyniku wypalania traw. Przy suchej pogodzie i silnym wietrze ogień błyskawicznie rozprzestrzenia się. Ponadto w trakcie wypalania traw ginie wiele pożytecznych zwierząt (min. żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaków (min krety, jeże, zające, i inne drobne gryzonie), owady, a także bardzo pożyteczne dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości). W płomieniach giną także pszczoły i trzmiele – co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

 

Andrzej Budzyński

Komendant Straży Gminnej

 

  • DSCN8583
  • DSCN8584
  • DSCN8585