Straż Gminna w Dobrej w dniu 18 czerwca ujawniła wyrzucone odpady przy drodze z m. Dobra w kierunku skrzyżowania Buk- Lubieszyn. Wśród odpadów były dwa worki z odpadami segregowanymi, jeden z papierem, drugi z tworzywami sztucznymi. Ponadto wyrzucone zostało pudełko kartonowe z różnymi odpadami oraz kilka samych opakowań kartonowych. Przeprowadzone oględziny wyrzuconych odpadów wskazywały, że najprawdopodobniej pochodzą one albo z domu po zakończonej budowie i przez zamieszkaniem lub z domu, który zmienił właściciela.

Do Straży Gminnej w Dobrej i Policji wpływają liczne skargi osób, szczególnie tych spacerujących w lesie, na temat brawurowej jazdy kierujących motocyklami oraz pojazdami typu quad. Najwięcej takich skarg dotyczy kompleksu leśnego w rejonie miejscowości Wołczkowo-Dobra. W dniu 20 maja strażnicy gminni przyjęli kolejne takie zgłoszenia wskazujące, że chwilę wcześniej kierujący motocyklem porusza się po lesie, nie zwraca uwagi na osoby spacerujące, stwarza przy tym realne zagrożenie dla spacerowiczów.

Pusty teren po uprzątnięciu oponJak wskazywałem w dniach 22-24 kwietnia w pobliżu Skarbimierzyc w dwóch miejscach oddalonych od siebie o około 1 kilometr ujawniono wyrzucenie po około 100 opon samochodowych. Oznakowanie opon jednoznacznie wskazywało na pochodzenie z warsztatu zajmującego się ich wymianą. W związku z tym wszczęto czynności w kierunku wyjaśnienia sprawy.

W drugim przypadku dzięki mieszkankom Skarbimierzyc zawężono czas wyrzucenia opon do 2 godzin. Ponadto na miejscu zabezpieczono dokument, który nie wskazywał na potencjalnego sprawcę, ale znacząco zawęził grono osób (konkretnie firm kurierskich), które mogły mieć wiedzę na temat tej sprawy. Pozwoliło to na bardzo intensywne prowadzenie czynności wyjaśniających, w ramach których zebrano bardzo obszerny materiał dowodowy wskazujący bez cienia wątpliwości na osoby bezpośrednio zamieszane w wyrzucenie opon. Zabezpieczono nagrania z monitoringu z kilku punktów na terenie naszej Gminy oraz dodatkowo z kilku punktów z terenu Szczecina. W rezultacie ustalono i wyjaśniono wszystkie aspekty związane z tą sprawą. Okazało się, że bezpośrednimi sprawcami byli pracownicy jednej z firm kurierskich, którzy po godzinach pracy postanowili sobie dorobić. Jeden z nich zaoferował właścicielom warsztatu samochodowego w Szczecinie, że ma "układy" w Ekoporcie i za pewną opłatą tam dostarczy opony. W rezultacie opony zostały wyrzucone na terenie naszej Gminy.

Obydwaj sprawcy zostali ukarani, każdy z nich dwoma maksymalnymi mandatami karnymi. Ponadto ukarani także zostali dwaj właściciele warsztatu – także każdy z nich otrzymał po dwa mandaty karne. Łącznie nałożono 8 maksymalnych mandatów karnych. W dniu 12 maja opony zostały uprzątnięte.

W dniu 22 kwietnia 2020 r. do Straży Gminnej w Dobrej wpłynęło zgłoszenie dotyczące wyrzucenia dużej ilości opon na drodze polnej prowadzącej z ulicy Folwarcznej w Skarbimierzycach w kierunku Wąwelnicy. Na miejscu strażnicy gminni ujawnili około 100 opon. Ich oznakowanie jednoznacznie wskazywało na pochodzenie z warsztatu zajmującego się ich wymianą. W związku z tym wszczęto czynności w kierunku wyjaśnienia sprawy. W tej sprawie w dniu 23 kwietnia była audycja w Radio Szczecin "Czas reakcji".

Zużyta jednorazowa rękawiczkaOd kilku dni sklepy mają obowiązek wyposażać klientów robiących zakupy w rękawiczki jednorazowe. Wspólne patrole Policji i Straży Gminnej weryfikują przestrzeganie tego obowiązku. Niestety, o ile generalnie sklepy dostosowały się do tego wymogu, to część mieszkańców po wyjściu ze sklepu zamiast wyrzucić rękawiczki do kosza zaśmieca nimi tereny przyległe do punktów handlowych. Takie przypadki stwierdzono min. w Bezrzeczu – z tyłu Stokrotki i w Dobrej – przy Biedronce. Miejsce ujawnianych porzuconych rękawiczek jednoznacznie wskazuje, że nie zostały one wywiane przez wiatr z pojemników na odpady, a celowo wyrzucone przez osoby, które dokonały zakupów.

Personel punktów handlowych w obecnym trudnym czasie jest bardzo mocno obciążony, aby nam mieszkańcom zapewnić możliwość zakupu niezbędnych artykułów. Trudno wymagać, aby jeszcze pilnowali naszego zachowania i sprzątali po nas wokół sklepów. Wrzucajmy jednorazowe rękawiczki do pojemników przy sklepach, w taki sposób, aby także wiatr ich nie rozwiewał. Dbajmy nie tylko o siebie, ale także o innych.

Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej