Odpady z WołczkowaW dniu 31 stycznia 2024 r. w trakcie wykonywania czynności służbowych pracownicy Wydziału ds. Ochrony Środowiska ujawnili duże wysypisko śmieci w Wołczkowie za cmentarzem. Strażnicy gminni w wyniku podjętej interwencji nie ujawnili źródła pochodzenia odpadów. Duża ich część znajdowała się zatopiona w wodzie. Po częściowym opadnięciu poziomu wody ponowiono przeszukanie miejsca wyrzucenia odpadów. Tym razem czynności te doprowadziły do ustalenia źródła ich pochodzenia.

Styropian wyrzucony przy drodzeW dniu 20 listopada 2023 r. ekopatrol w trakcie realizacji zadań służbowych ujawnił wyrzucone worki ze styropianem budowlanym w rowie przed miejscowością Buk. Na uwagę zasługuje, że były to worki żółte, przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów. Wstępne przeszukanie miejsca nie wskazało na potencjalnych sprawców. Strażnicy skojarzyli, że wcześniej przejeżdżając przez jedną z ulic w Dobrej widzieli ustawione na nieruchomości podobne worki – byłych charakterystyczne - mocno wypłowiałe. Strażnicy postanowili dodatkowo sprawdzić, czy przypadkiem ktoś nie próbował oddać takich odpadów do PSZOK. Okazało się, że tak faktycznie było. W tym samym dniu mężczyzna z kobietą przywieźli takie worki ze styropianem budowlanym, z tego powodu nie mógł on być przyjęty do PSZOK. W wyniku sprawdzenia monitoringu ustalono numer rejestracyjny pojazdu. Pojazd ten należał do właściciela nieruchomości w m. Dobra, gdzie wcześniej na tej nieruchomości widziane były podobne worki.

Piana na chodnikuW dniu 13 listopada do Straży Gminnej w Dobrej wpłynęło zgłoszenie wskazujące na zanieczyszczenie chodnika w m. Mierzyn, ul. Welecka, w okolicach hotelu Nord. Na miejscu Ekopatrol stwierdził pianę, która wydostała się ze studzienki w chodniku, była ona bezzapachowa. 

Zdjęcie z kontroliW dniu 8 listopada 2023 r. do Straży Gminnej w Dobrej wpłynęło zgłoszenie mieszkańców wskazujące na prawdopodobne spalanie odpadów w okolicy jednej z nieruchomości prowadzących działalność gospodarczą. W rejon ten udał się ekopatrol. W wyniku podjętej kontroli okazało się, że z tyłu nieruchomości, stosunkowo blisko lasu, w miejscu niewidocznym i znacznie oddalonym od drogi, w kontenerze spalane były odpady komunalne. Firma posiadała umowę na odbiór wszystkich frakcji odpadów, niestety, zamiast w podstawianych kontenerach odpady komunalne gromadzone były na pryzmie. Wśród odpadów komunalnych znajdowały się także odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zakazane jest umieszczanie zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami. W związku z ujawnionymi rażącymi nieprawidłowościami zostały nałożone 4 maksymalne mandaty karne. Ponadto właściciel nieruchomości został poinformowany, że prowadzona będzie systematyczna kontrola przestrzegania gospodarki odpadami komunalnymi.

Tablica- uwaga teren monitorowanyW związku z powtarzającymi się aktami wandalizmu na terenie obiektu sportowego w Bezrzeczu, Straż Gminna w Dobrej nadzoruje przestrzeganie porządku publicznego na poszczególnych obiektach z wykorzystaniem tzw. fotopułapki oraz dronu. Cyklicznie wykonywane są loty nad terenem wraz z możliwością rejestracji obrazu. Straż Gminna posiada do takich działań stosowne upoważnienie wynikające z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych przez straż gminną (miejską).

Teren obiektów pomimo braku obowiązku został oznaczony stosownymi tablicami informującymi o możliwym monitoringu.

Działania takie prowadzone będą do czasu uruchomienia monitoringu gminnego.

Komendant Straży Gminnej w Dobrej
Andrzej Budzyński