Zdjęcie z wyjazduW dniu 7 maja 2022 roku Stowarzyszenie „Miast Partnerskich / I Gemellaggi” gminy Ponte San Nicolò we Włoszech zorganizowało Kolację Solidarności z uchodźcami z Ukrainy.

Od początku wojny w Ukrainie mieszkańcy Ponte San Nicolò poruszeni losami uchodźców w Polsce chcieli wspomóc zaprzyjaźnioną gminę Dobra i jej mieszkańców w działaniach na rzecz uchodźców.

Tak zrodził się pomysł na zorganizowanie Kolacji Solidarności. Zaproszenie delegacji z Gminy Dobra oraz Ukrainek, które otrzymały schronienie i gościnę u jednej z rodzin w Bezrzeczu pozwoliło na poznanie losów Oksany i jej córki Sofii oraz ich historii ucieczki do Polski.

W ramach współpracy z Gminą Ponte San Nicolo ( Włochy) w grudniu 2021r. zrealizowano wspólne przedsięwzięcie na poziomie szkół podstawowych. Uczniowie ze szkoły w Ponte San Nicolo i uczniowie ze szkół z terenu Gminy Dobra przygotowali własnoręcznie ozdoby i kartki świąteczne. Ozdoby i kartki ze szkoły z Ponte San Nicolo trafiły do naszych szkół, a życzenia naszych uczniów zostały przesłane do Włoch. Pomysłodawcom projektu była Gmina Ponte San Nicolo. Tegoroczny projekt stanowi przygotowanie do realizacji kolejnych projektów i współpracy pomiędzy szkołami.

 

  • 1
  • 2
  • 3

Do wspólnego projektu ozdób i życzeń świątecznych włączyli się również uczniowie z Medvode w Słowenii. 

Kartki świąteczne, które dotarły do Włoch.  

  • 2
  • 3
  • 4
 

W dniach od 22 do 26 lutego 2019r. w Ponte San Nicolo odbyło się podsumowanie projektu IMAGINE NEXT. W projekcie tym uczestniczyły delegacje z miast partnerskich: Crest ( Francja ), Nidda ( Niemcy ), Medvode ( Słowenia ) oraz delegacja z Dobrej. Gminę Dobra reprezentowały władze Gminy, uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrej wraz z dyrektorem szkoły, przedstawiciele Stowarzyszenia GZ LZS, Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Sołectwa Dołuje, Stowarzyszenia Klub Sportowy Wołczkowo-Bezrzecze, Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej oraz studenci z Interdyscyplinarnego Koła Naukowego "Filorom" działającego przy Uniwersytecie Szczecińskim Wydział Filologiczny. Realizatorem projektu była włoska gmina Ponte San Nicolo i Stowarzyszenie I Gemellaggi.