Zdjęcie z wydarzeniaW dniach 13 - 17 października 2022r. delegacja Gminy Dobra brała udział w wyjeździe do włoskiej Gminy Ponte San Nicolo, w związku z obchodami dziesięciolecia podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy gminami. W uroczystościach brali również udział przedstawiciele gmin z Francji i Słowenii.

Podczas oficjalnej gali podsumowano efekty dotychczasowej współpracy oraz podpisano memorandum ustalające warunki dalszego partnerstwa pomiędzy stronami.

  • mini_DOC231122-23112022083730-0001
  • mini_DOC231122-23112022083746-0001

Władze Gmin Dobra i Ponte San Nicolo poruszyły temat realizacji kolejnych projektów, które można wspólnie realizować ze środków pozyskanych z funduszy europejskich.

Zdjęcie przedstawiające polskie stoiskoW ramach współpracy z włoską gminą  Ponte San Nicolo, zostaliśmy zaproszeni do francuskiej gminy Crest na obchody 50- lecia współpracy Gmin Partnerskich, w skład których wchodzą: Crest (Francja), Ponte San Nocolo (Włochy), Nida (Niemcy), Cromer (Wielka Brytania) oraz Medvode (Słowenia).

Komitet Gmin Partnerskich, a w szczególności  nasi przedstawiciele z Włoch aktywnie działają na rzecz włączenia naszej gminy - Dobra (Polska) do współpracy z ww gminami. Nasze spotkanie na forum Gmin Partnerskich miało na celu poszerzenie dotychczasowej współpracy, wymianę kulturalną, artystyczną, społeczną oraz integracyjną, a także poszerzenie partnerstwa i współpracy.

W skład polskiej delegacji weszli przedstawiciele Urzędu Gminy, Rady Gminy, Instytucji Kultury, organizacji pozarządowych - stowarzyszeń Kół Gospodyń oraz zespół muzyczny.

W Crest gościliśmy w dniach 16-19 czerwca 2022r. gdzie nas serdecznie przyjęto i ugoszczono w francuskich rodzinach.

W dniu 17 czerwca w godzinach przedpołudniowych zaproszono nas do zwiedzenia miejscowości w której byliśmy goszczeni (Crest).

Crest  położone w regionie Oweria- Rodan- Alpy, w departamencie Drome ma bogatą historię i architekturę. W malowniczej historycznej dzielnicy wznosi się wieża z okresu średniowiecza.

Zdjęcie z wyjazduW dniu 7 maja 2022 roku Stowarzyszenie „Miast Partnerskich / I Gemellaggi” gminy Ponte San Nicolò we Włoszech zorganizowało Kolację Solidarności z uchodźcami z Ukrainy.

Od początku wojny w Ukrainie mieszkańcy Ponte San Nicolò poruszeni losami uchodźców w Polsce chcieli wspomóc zaprzyjaźnioną gminę Dobra i jej mieszkańców w działaniach na rzecz uchodźców.

Tak zrodził się pomysł na zorganizowanie Kolacji Solidarności. Zaproszenie delegacji z Gminy Dobra oraz Ukrainek, które otrzymały schronienie i gościnę u jednej z rodzin w Bezrzeczu pozwoliło na poznanie losów Oksany i jej córki Sofii oraz ich historii ucieczki do Polski.

W ramach współpracy z Gminą Ponte San Nicolo ( Włochy) w grudniu 2021r. zrealizowano wspólne przedsięwzięcie na poziomie szkół podstawowych. Uczniowie ze szkoły w Ponte San Nicolo i uczniowie ze szkół z terenu Gminy Dobra przygotowali własnoręcznie ozdoby i kartki świąteczne. Ozdoby i kartki ze szkoły z Ponte San Nicolo trafiły do naszych szkół, a życzenia naszych uczniów zostały przesłane do Włoch. Pomysłodawcom projektu była Gmina Ponte San Nicolo. Tegoroczny projekt stanowi przygotowanie do realizacji kolejnych projektów i współpracy pomiędzy szkołami.

 

  • 1
  • 2
  • 3

Do wspólnego projektu ozdób i życzeń świątecznych włączyli się również uczniowie z Medvode w Słowenii. 

Kartki świąteczne, które dotarły do Włoch.  

  • 2
  • 3
  • 4