Delegacja Gminy Dobra w Niddzie

Delegacja Gminy Dobra w Niddzie

Zdjęcie z wyjazduDelegacja Gminy Dobra wzięła udział w uroczystości z okazji 25. rocznicy partnerstwa miast Cromer i Nidda w Niemczech. W jubileuszu wzięły też udział delegacje z Francji, Włoch i Słowenii.

Minęło 25 lat od momentu rozpoczęcia współpracy między miastami Cromer w Wielkiej Brytanii i niemieckim Nidda. Z tej okazji Stowarzyszenie Partnerskie Nidda zaprosiło na jubileuszową uroczystość przedstawicieli wspomnianych miast oraz samorządowców z zaprzyjaźnionych gmin z Francji, Włoch, Słowenii oraz Polski.

Delegacja z Gminy Dobra powitała wszystkich gości poczęstunkiem, serwując m.in. przekąski z paprykarzem, domowe przetwory i wędliny. Uczestnicy spotkania docenili polską gościnność.

Burmistrz Miasta Nidda Thorsten Eberhard przywitał przybyłych gości, w tym m.in. radnych i przedstawicieli zaprzyjaźnionych samorządów.

"Mówimy "tak" Europie przyjaźni i pokoju między narodami, to jest całe nasze przedsięwzięcie. Historia uczy nas, że im silniejsza jest nasza pasja do każdego z krajów, tym silniejsze jest nasze zrozumienie korzyści płynących z Europy. Pragniemy, aby nasza wspólna wola na rzecz pokoju, solidarności, wolności i braterstwa była kontynuowana" - mówił burmistrz Niddy.

W spotkaniu wzięła również udział Lucia Puttrich Minister Spraw Federalnych i Europejskich landu Hesja.

"Dwadzieścia pięć lat temu, jako burmistrz Niddy, miałam wielką przyjemność przypieczętować partnerstwo wraz z burmistrzem Cromer w Anglii. Tak więc dla mnie dzisiejszy dzień zamyka pewien krąg. Partnerstwo dało wielu ludziom możliwość lepszego poznania się, uczenia się od siebie nawzajem i nawiązywania przyjaźni" - mówiła Lucia Puttrich.

Podczas uroczystości przemawiali też reprezentanci zaproszonych samorządów, w tym Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

"Pierwszy raz odwiedziliśmy Niddę w 2015 r. w ramach projektu "Europa - 25 lat po upadku żelaznej kurtyny". Mieliśmy okazję zwiedzać dawną granicę między NRD a RFN, uczestniczyliśmy w wykładach z świadkami tych wydarzeń. Poznaliśmy wielu życzliwych i przyjaznych ludzi i chętnie do was wracamy" - mówiła Teresa Dera.

Po przemówieniach przyszedł czas na część kulturalną. Były występy taneczne i muzyczne, rozmowy oraz międzynarodowa integracja. Pod koniec uroczystości na scenie wystąpili Srebrzyści Akordeoniści, którzy reprezentowali Gminę Dobra.

Przez następne 2 dni delegacje z miast i gmin partnerskich zwiedzały Niddę i okoliczne miejscowości. Uczestnicy jubileuszu mieli okazję podziwiać m.in. przepiękne ogrody w Fuldzie oraz kamieniołom Michelnau, który znajduje się na największym obszarze wulkanicznym w Europie Środkowej. Czerwona skała, która znajduje się w kamieniołomie, jest wyjątkowa w Europie pod względem koloru i struktury. Podobną skałę można znaleźć na Wyspach Wielkanocnych.

Tekst i zdjęcia: www.gminadobra24.pl

Przetłumacz / translate
Loading...

Na skróty

Polecamy

Gminy partnerskie

Projekt POIS.02.03.00-0307/17
Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dobra
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się począwszy od 25 maja 2018 roku. Więcej